Home > Program  
페이지 최상단으로 이동

Official Language

 

The official language of AsCA'10 will be English.

 

Scientific and Social Programs

 

The scientific program will cover all aspects of crystallography, ranging from structural chemistry to diffraction physics, from electrons to neutrons, from membrane proteins to drug design, from hot topics to cool results, and much more. The scientific program will be composed of plenary/keynote speeches, invited talks, oral and poster presentations. All the participants are invited to attend the Welcome Mixer on Sunday evening and the Conference Banquet on Tuesday evening.

   
 
 
Detailed Program
   

Invited Talks (Tentative)

 

Plenary Lectures
  PL-1. Sung-Hou Kim (USA)
 Demography and Evolution of Protein Structural Folds
  PL-2. Reiko Kuroda (Japan)
  Chirality in crystals

Keynote Lectures
  KN-1. MRN Murthy (India)
  Assembly of small RNA viruses
  KN-2. Myunghyun Paik Suh (Korea)
  Design and synthesis of porous metal-organic frameworks for gas storage and separation
  KN-3. Andy Wang (Taiwan)
  Structure and function of enzymes that are relevant in drug discovery
  KN-4. Wenbin Lin (USA)
  New functional materials via crystal- and nano-engineering

AsCA Special Plenary Lecture
  SL-1. Gautam Desiraju (India)
The crystal dragon: AsCA and crystallography in the Asia-Pacific region

AsCA Rising Stars Symposium Lectures (Microsymposium MS-16)
- To be selected from the submitted abstracts by the review committee

Oral Session Lectures (Microsymposia MS-1 through 15)
- To be invited by session chairs/co-chairs
- Up to half of the speakers will be selected from the submitted abstracts

  1. Structural Biology
  Membrane proteins (MS-1)
  Macromolecular complexes including nucleic acids (MS-4)
  Enzymes and enzyme inhibitors (MS-7)
  Drug discovery/disease related proteins (MS-10)
  Structural proteomics and bioinformatics (MS-13)

  2. Chemical Crystallography and Materials Science
  Metal organic frameworks (MS-2)
  Chemical crystallography - structure and properties (MS-5)
  Dynamic aspects of molecular and solid state crystals (MS-8)
  Magnetic structures/molecular magnets (MS-11)
  Nanomaterials, surface, and interface (MS-14)

  3. Specialized Techniques
  Synchrotron and neutron sources, instrumentation and applications (MS-3)
  Small angle X-ray and neutron scattering (MS-6)
  Combining methods/new tools in structural biology (MS-9)
  Crystal growth and engineering (MS-12)
  Powder diffraction (MS-15)

 

Poster Presentation

  Posters will be displayed for three days from Monday to Wednesday. The size for each poster will be 90 cm wide by 120 cm high. The poster presenters are asked to be present at the poster during the designated poster sessions.

Poster Installation: On Oct. 31 (Sun) prior to the Opening Ceremony at 18:00 혻
Poster Removal: On Nov. 3 (Wed) during the lunch break at 12:15-13:30
   

Timetable

 

MS: Microsymposia
Hall A: C101~3/106~8 (1st floor)
Hall B: C205 (2nd floor)
Hall C: C201/202 (2nd floor)
Hall D: C203/204 (2nd floor)
Hall E: C301 (3rd floor)

 

 

 

 

Oct. 31

Nov. 1

Nov. 2

Nov. 3

Sunday

Monday

Tuesday

Wednesday

08:00

-

Registration

Registration

-

09:00

 

Plenary 1
PL-1 (Hall A)
09:00-10:00

Keynote 1, 2
KN-1 (Hall C)
KN-2 (Hall B)
09:00-10:00

Keynote 3, 4
KN-3 (Hall C)
KN-4 (Hall B)
09:00-10:00

10:00

Break

Break

Break

10:15

Parallel Session 1
MS-1 (Hall B)
MS-2 (Hall C)
MS-3 (Hall D)
10:15-12:15

Parallel Session 3
MS-7 (Hall B)
MS-8 (Hall C)
MS-9 (Hall D)
10:15-12:15

Parallel Session 5
MS-13 (Hall B)
MS-14 (Hall C)
MS-15 (Hall D)
10:15-12:15

12:15

Lunch
12:15-13:30

Lunch
12:15-13:30

Lunch
12:15-13:30

13:30

Registration
(1st Floor)
13:30-18:00

Poster Session 1
Odd numbers
(1st & 2nd Floor)
13:30-15:30

Poster Session 2
Even numbers
(1st & 2nd Floor)
13:30-15:30

AsCA Rising Stars
Symposium
MS-16 (Hall A)
13:30-15:30

15:30

Break Break

Break

16:00

Parallel Session 2
MS-4 (Hall B)
MS-5 (Hall C)
MS-6 (Hall D)
16:00-18:00

Parallel Session 4
MS-10 (Hall B)
MS-11 (Hall C)
MS-12 (Hall D)
16:00-18:00

Plenary 2
PL-2 (Hall A)
16:00-17:00

17:00

Closing Ceremony
(Hall A)
17:00-17:30

17:30

Free Time

18:00

Opening Ceremony,
Welcome Mixer &
AsCA Special Plenary Lecture
(Hall E)
18:00-21:00

-

-

18:30

Award Ceremony &
Conference Banquet
(Hall E)
18:30-21:00

19:20

Parallel session 2e
MS-10e
(Hall B)
19:20-21:00

 

email